.:: DÜNYANIN MERKEZİ VE LİDERİ TÜRKİYE, DİLİ TÜRKÇE. SONSUZA DEK BÖYLE BİLİNE. R.T. ::.
- HOŞGELDİNİZ.
Bizi izlemeye devam edin.
ANA SAYFA | HAKKIMIZDA | HABERLER | BÖLGEMİZ | İLETİŞİM | YÖNETİCİ GİRİŞİ 
Durumu : Türü : Min. Alan : m2 Min. Tutar :  Birim :

Tüm İlanlar TÜM İLANLAR
SATILIK
   KONUT
   ARAZİ
   ARSA
   VİLLA
   BAHÇE
   ÇİFTLİK
   İŞYERİ
   DÜKKAN
KİRALIK
   KONUT
   ARAZİ
   ARSA
   VİLLA
   BAHÇE
   ÇİFTLİK
   İŞYERİ
   DÜKKAN
EMLAK EKLE
EMLAK TALEBİ
DETAYLI ARA


Döviz Kurları
Hava Durumu
YALOVA
YALOVA

BÖLGEMİZ HAKKINDA
:: Yalovamız'ı Tanımak ve Önemli Telefon Numaraları için tıklayınız...
1. YALOVA
2. Yalova'nın Coğrafi Yapısı
3. İlçelerimizi Tanıyalım
1. YALOVA
17.yüzyılda buralara uğradığını ifade eden Evliya Çelebi'nin yöreyi Kara Yalvaçoğlu'nun fethettiğini belirtmesinden dolayı , adının Kara Yalovaç olduğu söylenmektedir.Katip Çelebi de, Yalakabad adından söz etmekte ve Yalıova dendiğini belirtmektedir. 19.yüzyılda, araştırmacıların yöreye geldikleri,Karayalovaç yahut Jailakabad veya Yalıova da denildiği bilinmektedir.Yalıova olan bu adın zamanla (-ı) harfinin düşmesiyle , Yalova olarak söylendiği ifade edilmektedir. Antik çağda Xenodochıon olan yerleşme hakkında kesinlik kazanmış bir bilgi yoktur.Başlangıçta kesin bilgiler olmadığı için, tek başına tarihini ortaya çıkarmak mümkün olmamıştır.Buluntulardan edinilen varsayımlara göre, Yalova Prehistorik çağda bir geçit yeridir.Bu bölgede M.Ö. 700 yıllarında Bithynler, M.Ö. 1200 yılında Frigler egemen olmuşlardır.Bizanslılardan sonra, bir süre Selçuklular'ın yönetimine giren kasaba ,Haçlı seferleri sırasında yakılıp, yıkılmıştır.1867'de Bursa Merkez Sancağı'na bağlı kaza iken, 1901'de Bağımsız İzmit Sancağı'na bağlanmıştır.Atatürk'ün isteği üzerine, 1930 da İstanbul ilçeleri arasına katılan Yalova,5 Haziran 1995 tarihli, 550 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin ,6 Haziran 1995 tarih ve 22305 sayılı Resmi Gazete de yayınlanması ile,Bursa - Gemlik ilçesine bağlı Armutlu beldesi ve Kocaeli-Karamürsel'e bağlı Altınova,Subaşı ve Kaytazdere beldelerini de sınırları içine alınarak il olmuştur.
2. Yalova'nın Coğrafi Yapısı
Yalova, bugünkü idari bölünüşe göre,merkez ilçeyle birlikte 6 ilçeden oluşmaktadır. İlçeler;Yalova Merkez,Altınova,Armutlu,Çınarcık, Çiftlikköy,ve Termal'dir. Yalova'nın 6 ilçe belediyesi ile birlikte , toplam 15 belediyesi bulunmaktadır; merkez ilçede 1 (Kadıköy), Altınova'da 3 (Kaytazdere,Subaşı ve Tavşanlı), Çınarcık'ta 4 (Koruköy,Esenköy,Kocadere ve Teşvikiye) ve Çiftlikköy'de 1 (Taşköprü) belediyesi ve toplam 43 köyü vardır. Armutlu Yarımadası'nın kuzey kıyısı ile Samanlı Dağları'nın kuzey eteklerine kurulmuş olan Yalova, Türkiye'nin kuzeybatısında,Marmara bölgesinin güneydoğu kesiminde yer almaktadır.İlin kuzeyinde ve batısında Marmara denizi,doğusunda Kocaeli,güneyinde Bursa (Orhangazi-Gemlik ve İznik ilçeleri) ve Gemlik körfezi yer almaktadır. Yalova ilinin kuzeyinden güneybatısına kadar olan sınırları Marmara Denizi ile çevrilmiştir.Kıyılar,girintili çıkıntılı bir özellik göstermez. Yalova'nın 39-40º kuzey enlemi, 29-61º doğu boylamları arasında denizden yüksekliği 2 metre ,en yüksek noktası 926 metredir.839 kilometrekarelik bir alanı ile ülke yüzölçümünün % 0.11'lik bölümünü kapsamaktadır. Yalova, yüzölçümü itibariyle Türkiye'nin en küçük ilidir ve denize en uzun kıyısı olan ( 105 km ) turistik illerinden de birisidir. Yalova,verimli ve bereketli ovalara sahiptir.Çınarcık, Gökçedere, Kirazlı,Kılıçköy ve Taşköprü ile deniz arasında birbirinden alçak tepeciklerle ayrılan büyüklü küçüklü ovalar oluşmuştur.Bu ovalar,akarsular boyunca uzanmakta olup çevrelerinde meyvecilik,sebzecilik yapılmaktadır. Yalova'nın toplam yüzölçümünün( 847,000 ha ) %82 'si,tarım arazisi ( 221,730 ha ), orman alanı(468,090 ha) ve çayır-mera arazisinden( 7,944 ha ) oluşmaktadır. İlin bitki örtüsünü makiler ve ormanlar oluşturmaktadır.Samanlı Dağları'nın kuzey ve güneyinde vadi içlerinde bulunan makiler,bu kütlenin etekleri boyunca kesintili şeritler ve parçalar halinde bulunurlar.Yalova'nın güneyindeki dik yamaçlar tümüyle gür bir orman örtüsü ile kaplıdır.Ormanlık alanlarda genellikle kayın,meşe,gürgen,kızılcık,kestane ve ıhlamur ağaçları görülür.Yalova'daki ormanlardan çevrenin odun ve kereste ihtiyacı karşılanmaktadır.
3. İlçelerimizi Tanıyalım
ÇİFTLİKKÖY BELEDİYE BAŞKANI: METİN DAĞ TELEFON: (0226) 352 60 10 KAYMAKAM: HÜSEYİN İÇTEN TELEFON: (0226) 352 70 59 Yalova'nın sahil, plaj ve kamplarına sahip olduğu ilçesidir. Yalova'ya 4 km uzaklıkta olup, ulaşım kolaylığı olan bir ilçesidir. Yalova-Karamürsel karayolu üzerinde bulunmaktadır..

ALTINOVA BELEDİYE BAŞKANI: DR. METİN ORAL TELEFON: (0226) 461 20 09 KAYMAKAM: MURTAZA BALCI TELEFON:(0226)461 20 09 Yalova'nın verimli topraklarına sahip olduğu ve sahil kenarında denize sıfır konumda kurulmuş olan ilçesidir. Yalova'ya 27 km uzaklıktadır.

ARMUTLU BELEDİYE BAŞKANI: MEHMET BİRKAN TELEFON: (0226) 531 49 99 KAYMAKAM: METİN KUBİLAY TELEFON: (0226) 531 42 05 38 km'lik sahil şeridine ve koylarına sahip Yalova'ya 51 km uzaklıkta kurulmuş olan küçük sahil kasabasıdır. Armutlu Sahilleri Marmara Denizi'nin en temiz kıyılarını oluşturmaktadır.

TERMAL BELEDİYE BAŞKANI: İSMAİL ATİK TELEFON: (0226)675 70 79 KAYMAKAM: HAKAN YUSUF GÜNER TELEFON: (0226) 675 75 88 Yalova'ya 12 km uzaklıktadır. İlçede bulunan Sudüşen şelalesi,merkeze 7 km uzaklıkta olup en güzel doğal kaynaklardandır. Kaplıcaları ve konaklama alanları olan bir tatil bölgesidir.

ÇINARCIK BELEDİYE BAŞKANI: MURAT ERDOĞAN TELEFON: (0226)245 11 66 KAYMAKAM: ŞÜKRÜ KARA TELEFON: (0226) 245 10 01 Yalova'nın en çok tanınan, merkeze uzaklığı 16 km olan tatil kasabasıdır. Plajları, kampları piknik alanlarıyla birlikte eğlence, dinlenme ve konaklama alanlarıyla halka sürekli açık olan tam bir eğlence merkezidirİlçeye bağlı olan 34 Km . uzaklıktaki Esenköy Beldesi doğal güzellikleri, plajları temiz ve iyotlu havasıyla güzel bir tatil beldesidir. .